Nie zwracamy uwagi na rzeczy oczywiste. Księżyc jak to księżyc jest i ‚świeci’. No może tylko gdy zbliża się pełnia to niektórych czeka bezsenna noc (swoją drogą to dość ciekawa zależność). Ale czy nie zastanawialiście się nigdy jak księżyc wygląda w innych częściach świata? Na przykład księżyc na równiku?
My również zbyt wiele o tym nie myśleliśmy do czasu rozmowy z sympatycznym Belgiem, który podróżował z rodziną po Botswanie. Przyszedł do nas porozmawiać, gdyż nie potrafił odpowiedzieć na pytanie swojego kilkuletniego dziecka: „Tatusiu a dlaczego tu w Botswanie jest teraz taki księżyc w kształcie uśmiechu, u nas mamy go w kształcie rogalika? A gdzie można zobaczyć taki księżyc w kształcie odwróconej łódki?” O tak! Trzeba być ciekawym świata i dociekliwym jak dziecko…
Obserwacja księżyca na półkuli północnej i południowej
Mieszkamy na półkuli północnej, więc dla nas po nowiu księżyc pojawia się od prawej strony, stopniowo się DOPEŁNIA tworząc w pierwszej kwarcie literę D potem stopniowo go przybywa i widzimy pełnię. Następnie księżyc się COFA i tuż przed nowiem widzimy na niebie literę C.
Jak się okazuje powyższe zasady dotyczą jedynie obserwatora znajdującego się na półkuli północnej. Na półkuli południowej sytuacja jest odwrotna, czyli księżyc w kształcie litery C dąży do pełni, a w kształcie litery D – zmniejsza się. W Australii czy Nowej Zelandii z angielskiego tłumaczą sobie to tak: becomes COMPLETE – staje się pełny, becomes DARK – staje się ciemny.
Poniżej obrazek który może być pomocny. Po lewej kolejne fazy widoczne z półkuli północnej, po prawej – widok z półkuli południowej.

Księżyc na równiku – obserwacja
A co na równiku i w okolicach międzyzwrotnikowych? No właśnie – tam widzimy łódki i uśmiechy na niebie.
Księżyc na równiku w pierwszej kwadrze ma kształt odwróconej łódki czy też litery n (odwrócone u) kiedy wschodzi i kształt litery u kiedy zachodzi. Natomiast w trzeciej kwadrze odwrotnie: wschodzący obserwujemy w kształcie litery u a zachodzący w kształcie litery n.

Jednak w pierwszej kwadrze księżyc wschodzi około południa i zachodzi około północy, a w kwadrze trzeciej wschodzi około północy i zachodzi około południa. Oczywiście godziny upraszczam gdyż zależy to od miejsca i pory roku. Trudno jest więc zaobserwować nocny księżyc w kształcie odwróconej łódki, bo widoczny jest on raczej w ciągu dnia, ale tak – on istnieje.