Dlaczego delta Okawango?
Delta Okawango to naprawdę wyjątkowe miejsce. I ręczę, że nie jest to kolejny slogan z kategorii tych wyświechtanych haseł biur podróży namawiających do wydania grubego szmalu w zamian za „przygodę życia”.
Oprócz tego co najbardziej oczywiste czyli ogromnej różnorodności przyrodniczej, fascynująca jest również sama Okawango. To jedna z największych rzek Afryki! O jej wyjątkowości stanowi przede wszystkim to, że nie wpada ona do żadnego morza czy oceanu ale tworzy śródlądową deltę. Tak więc ogromne masy wód wpływają w pustynię Kalahari i „znikają”. W ten sposób w sąsiedztwie surowej pustyni na obszarze o powierzchni ponad 15 tys. km2 powstaje ogromny ekosystem składający się z wysp, bagien, mokradeł, kanałów i starorzeczy. Delta jest tak ogromna że rozlewanie się po niej wód trwa aż cztery miesiące. W efekcie sprawia to, że najwyższe stany wód są tam paradoksalnie dopiero na początku trwania pory suchej. Dzięki tym wyjątkowym okolicznościom na terenie delty występuje niesamowita różnorodność świata zwierząt i roślin. Oprócz afrykańskiej wielkiej piątki, wielu gatunków antylop, mniejszych kotów, hipopotamów i ogromnych okazów krokodyli można tu obserwować nieprzebraną ilość gatunków ptactwa oraz unikalną roślinność.

Lwy z Delty Okawango
Wyjątkowe są też tutejsze lwy, które przełamując wrodzoną kotom niechęć do wody brodzą i pływają niestrudzenie podążając za migrującymi stadami bawołów czy gnu. To właśnie w delcie Okavango mieszka i pracuje para filmowców znana z zamiłowania do dzikich kotów: Dereck and Beverly Joubert. Ich niesamowite produkcje takie jak Eye of the Leopard czy The Last Lions to najlepsza z możliwych rekomendacja do odwiedzin delty.

Brama do Okawango
Bramą do Delty Okawango jest miasteczko Maun. Można tu załatwić bez większego wysiłku i wyrafinowanej logistyki wszystko czego potrzebuje przeciętny podróżnik: znaleźć nocleg, zrobić dobre zakupy, wypłacić kasę z bankomatu, zatankować, naprawić auto, załatać gumę, wyprać pranie etc. Jeśli nie jesteś samodzielny znajdziesz tutaj szeroką ofertę usług przewodników w tym wycieczki łódką mokoro.
Delta Okawango – kiedy jechać?
Właściwie każda pora wydaje mieć swój urok i zawsze jest coś do zobaczenia: spektakularne wiosenne burze, krwiste zachody słońca, bogactwo ptaków w porze mokrej, migracje zwierzyny na przełomach sezonów – można wymieniać długo. Jednak najbardziej naturalny i przyjazny wydaje się bezdeszczowy okres z umiarkowanymi stanami wód (druga część pory suchej). Większość dróg w delcie jest wtedy przejezdna, do pokonania pozostaje mniej brodów i grząskich kałuży. Poza tym zwierzęta liczniej koncentrują się przy wodzie i łatwiej je dostrzec za pozbawioną liści roślinnością.

Delta Okawango – gdzie, jak i z kim?
Samolot – przelot nad deltą to na pewno niezapomniane wrażenie. Fantastyczne kadry, migrujące stada zwierząt, niecodzienna perspektywa. Z naszym budżetem nie mieliśmy jednak odwagi by zapytać o cenę.
Łódka mokoro – czyli klasyczna chybotliwa dłubanka, którą lokalna ludność obwiezie Cię po szuwarach delty. Warto wybrać opcję z noclegiem na jakiejś wyspie i przewodnika z komunikatywnym angielskim co pozwoli na fajne obserwacje i wysłuchanie wielu ciekawostek ze świata zwierząt.

Wycieczka samochodowa z przewodnikiem – na ogół Toyota LandCruiser z miejscami dla 6-8 turystów i przewodnik za kierownicą. Jeśli nie masz własnego auta to na pewno warto. Spostrzegawczość przewodników jest naprawdę godna podziwu podobnie jak oddanie z jakim potrafią tropić stado lwów by ci je na moment pokazać.
Możliwości samodzielnego zwiedzania delty sprowadzają się do wizyty w Moremi Game Reserve. Jest to zaledwie jej fragment ale uwierzcie mi: wystarczająco duży i atrakcyjny żeby zgubić się tam i znaleźć po kilka razy dziennie, przeżywając jednocześnie niesamowite spotkania z afrykańską przyrodą.